Modlitwa, integracja i dobra zabawa – tak w skrócie przebiegał Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas, który odbył się 29 maja 2018r. w Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Pojawiło się na nim prawie tysiąc osób! Imprezę honorowym patronatem objął Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.

Zjazd oficjalnie rozpoczął się po godz. 10:30, ale już wcześniej na placu przy plebanii gromadziły się kolejne grupy dzieci i młodzieży z opiekunami i asystentami kościelnymi. W spotkaniu wzięły udział 42 Szkolne Koła Caritas, to prawie połowa działających w Diecezji Siedleckiej.

Imprezę rozpoczęli: ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, ks. Andrzej Kubalski, moderator odpowiedzialny za Szkolne Koła Caritas oraz ks. kanonik Jacek Guz, proboszcz tamtejszej parafii, życząc wszystkim dobrego przeżywania tego spotkania. Po oficjalnym powitaniu na scenie, w ramach poranku talentów, występowali młodzi członkowie kilku SKC. Jedni śpiewali inni grali na instrumentach muzycznych, piosenki religijne i inne ułożone przez siebie na tę okazję. O godz. 12:00 w Sanktuarium rozpoczęła się msza św., której przewodniczył ks. M. Bieńkowski. Do zgromadzonych swoje słowo skierował bp Piotr Sawczuk. Piękną oprawę muzyczną przygotowała s. Dawida Dorota Kopek wraz z wolontariuszami SKC nr 31 ze Szkoły Podstawowej im.  R. Traugutta w Żelechowie. Po mszy św. uczestnicy zjazdu mogli posilić się obiadem, za którego przygotowanie odpowiadała pani Ewa Nowosielska, prowadząca jadłodajnię Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Następnie młodzi wzięli udział w grze terenowej „200 lat diecezji, 100 lat niepodległości”, którą koordynował Nikodem Siegieda, wolontariusz CDS Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej. O 15:00 na placu odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a zaraz potem młodzież z SKC Nr 31 w Żelechowie zaprezentowała sztukę pt. „Chrystus połamany”. Swoje stanowisko fryzjerskie i origami na imprezie miał też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego im. T. Kościuszki w Garwolinie. Podczas zjazdu pojawił się też bus Mobilnej Ambasady Niepodległości, który przewozi obraz Matki Bożej Współczującej, podarowany Polakom przez mieszkańców zniszczonego wojną Aleppo w Syrii, do których trafia pomoc w ramach programu „Rodzina Rodzinie”. Bus odwiedza 100 miejscowości na terenie Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – jest to inicjatywa Caritas Polska, która promuje działania Caritas i popularyzuje wartości patriotyczne. Bus na początku maja został poświęcony w Watykanie przez Papieża Franciszka.

Warto wymienić i podziękować jeszcze innym osobom, które zaangażowały się, by zjazd przebiegał prawidłowo: ks. Jackowi Guzowi – za gościnność i otwartość, wolontariuszom CDS Centrów Wolontariatu w Białej Podlaskiej i w Siedlcach – za pomoc w obsłudze spotkania, młodzieży z Zespołu Szkół im. W.S. Reymonta w Małaszewiczach – za pomoc podczas gry terenowej, studentom ratownictwa z PSW im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej – za zabezpieczenie medyczne imprezy.

Organizatorzy planują kolejne zjazdy – następny 28 maja 2019 roku.

Logowanie

Sierpień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

"Caritas To Ja" - Projekt dla wolontariuszy SKC

"Caritas To Ja" - Projekt dla wolontariuszy SKC

W ramach Programu "100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski" Caritas Diecezji Siedleckiej realizuje projekt pod tytułem "Caritas to ja". Celem projektu jest budowanie tożsamości wolontariusza, kreowanie pozytywnego wizerunku wolontariusza Caritas, promocja wolontariatu w szkołach oraz wzmocnienie motywacji do podejmowania działań przez SKC, poprzez integrację i wymianę doświadczeń.

CARITAS to miłość do bliźnich niesiona Twoimi rękoma!

­