Szkolne Koła Caritas zrzeszają dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i średnich, jednak żadne szkolne koło nie mogło by powstać i działać bez opiekuna.

Opiekunowie SKC to nauczyciele, którzy przekazują uczniom nie tylko wiedzę określoną w programie nauczania ale uczą czegoś więcej. Poprzez wolontariat pokazują jak dostrzegać ludzi słabszych, ubogich, potrzebujących i jak im pomagać. Ogromną role w strukturach SKC stanowią osoby duchowne, ponieważ to właśnie asystenci kościelni pokazują młodzieży chrześcijański wymiar miłości bliźniego.

W czwartek 27 września w Caritas Diecezji Siedleckiej, opiekunowie i asystenci kościelni SKC mogli się spotkać aby podsumować ubiegły rok szkolny, wymienić się doświadczeniami i porozmawiać na temat planów na obecny rok. W spotkaniu wzięło udział prawie 100 osób.

Na samym początku, uczestnicy dowiedzieli się o szerokim spektrum pomocowym, jakie niesie Caritas Diecezji Siedleckiej. O licznych jednostkach, programach i projektach opowiedział dyrektor naszej Caritas ks. M. Bieńkowski. Dalsza część spotkania dotyczyła już bardziej szczegółowo Szkolnych Kół Caritas. W najbliższym czasie zaplanowano serię szkoleń dla SKC. Szkolenia będą dotyczyły organizacja i przeprowadzanie zbiórek żywności oraz innych akcji pomocowych, wolontariatu w szkole i lokalnej społeczności, rozpoznawanie potrzeb i docierania do osób potrzebujących a także promocji działań wolontariatu w lokalnych mediach oraz tworzenia artykułów na stronę internetową i do mediów. Diecezja została podzielona na grupy szkoleniowe, w każdej grupie odbędzie się jedno 4 godzinne szkolenie w którym weźmie udział  po 3-5 wolontariuszy z SKC wraz z opiekunem. Oprócz tego opiekunowie zostali zapoznani z terminami najważniejszych wydarzeń proponowanych przez Caritas na obecny rok szkolny. Bardzo ważne było to, że w czasie spotkania wywiązała się dyskusja, która pomoże zorganizować pracę SKC tak aby wyjść na przeciw oczekiwaniom i potrzebom opiekunów i młodzieży tworzących w Szkolne Koła Caritas.

Logowanie

Marzec 2020
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

"Caritas To Ja" - Projekt dla wolontariuszy SKC

"Caritas To Ja" - Projekt dla wolontariuszy SKC

W ramach Programu "100 projektów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski" Caritas Diecezji Siedleckiej realizuje projekt pod tytułem "Caritas to ja". Celem projektu jest budowanie tożsamości wolontariusza, kreowanie pozytywnego wizerunku wolontariusza Caritas, promocja wolontariatu w szkołach oraz wzmocnienie motywacji do podejmowania działań przez SKC, poprzez integrację i wymianę doświadczeń.

CARITAS to miłość do bliźnich niesiona Twoimi rękoma!

­